אזרחות ספרדית למגורשי ספרד

לאחרונה דווח, על הצעדים אשר מבצעת הממשלה הספרדית, בכדי לאפשר ליהודים, צאצאי מגורשי ספרד, מלפני 522 שנים, להשיג לעצמם אזרחות ספרדית. וזאת, על כלל היתרונות, שאזרחות שכזו, טומנת בחובה. עקרונית, אף בעבר היתה אפשרות להוציא אזרחות ספרדית, אלא כי הדבר היה מלווה במספר מכשולים, או קשיים אשר הציבו השלטונות בספרד. בהמשך לזאת, ההבדלים המסתמנים כיום, הינם, שלמשל אם בעבר נדרש מקבל האזרחות הספרדית, לוותר על אזרחותו שבהווה. הרי כיום, נראה שאותו אדם יוכל להחזיק באזרחות ספרדית, בנוסף לאזרחותו הנוכחית, כגון ישראלית וספרדית בד בבד. בנוסף, אם בעבר נדרש המבקש אזרחות ספרדית, להתגורר תקופה של שנתיים בספרד, כתנאי לקבלת האזרחות, הרי שאף תנאי זה ירד, כפי שניתן לראות, בתיקון להצעת החוק שאושר לאחרונה על ידי ממשלת ספרד.

היום גם מגורשי ספרד יכולים לקבל דרכון

מדוע שאזדקק לאזרחות ספרדית?
נשאלת השאלה, לשם מה נדרשת לי אזרחות ספרדית?
ובכן, ישנן מספר סיבות או יתרונות להיותנו בעלי אזרחות ספרדית. ראשית, אזרחות בספרד, אינה מהווה כרטיס כניסה, למגורים עבודה לימודים וכיוצא בזאת, רק לספרד. אלא כי, אזרחות ספרדית מהווה ככרטיס כניסה, לכל רחבי אירופה. שכן כידוע, ספרד הינה אחת החברות באיחוד האירופאי. לכן לאור האמור, היותכם בעלי אזרחות ספרדית, עשויה להוות יתרון, שלא לומר נכס, משמעותי ביותר. בנוסף, ישנם אנשים, רבים, אשר מבצעים עסקים עם מדינות אירופה ובניהן, אף, ספרד. על כן, אזרחות ספרדית עשויה לסייע, רבות, אף בתחום זה. ואגב הנושא הכלכלי, כולנו זוכרים, אולי שלא לטובה כלכך, את המשבר הכלכלי שפקד את ספרד. ובכן באשר לנ”ל יצוין, כי ישנן עדויות שהכלכלה הספרדית דווקא בתהליך התאוששות ולכן, אולי זה אכן הזמן, להדק את הקשרים עם ספרד.
ולסיום נקודה זו, לאור האמור לעיל וכן ההקלות המשמעותיות להוצאת אזרחות הספרדית, נותרת השאלה, מדוע שלא יהיה ברשותי דרכון ספרדי? או במילים אחרות, מה יש לי להפסיד? כמובן, שאיש אינו מעודד ירידה המונית מישראל, אך נראה שחשוב שכל האופציות יהיו פתוחות, לכל מקרה.

ספרד יופי אירופאי

מהם התנאים לקבלת האזרחות?
כאן המקום לציין, שבזמן כתיבת שורות אלו, עדיין לא אושר סופית החוק, שמסתמן כי יעניק אזרחות ספרדית, לצאצאי מגורשי ספרד. עם זאת, וועדת השרים לענייני חקיקה של ממשלת ספרד אישרה את התיקון להצעת החוק, שהוגש בנושא. לפיכך, כל שנותר זה השלב האחרון, שהינו אישור החוק בפרלמנט הספרדי. יודעי דבר, גורסים כי החוק האמור, צפוי להפוך בר תוקף עוד בשנה הבאה, קרי בשנת 2015.
עם האמור, כמובן שישנם תנאי סף אותם יש לעבור בכדי, לזכות באזרחות המיוחלת. לאור זאת, כי החוק אינו אושר עוד סופית, הרי שלא ברורים עדיין הקריטריונים, המדויקים, לקבלת האזרחות. מה שכן מסתמן כדי ברור, הינם 2 תנאי סף עקרוניים, אותם יש לעבור בדרך לאזרחות הספרדית. תנאי עקרוני ראשון, הינו כמובן שהמבקש את האזרחות הספרדית, הינו צאצא של מי מיהודי ספרד המגורשים. התנאי העקרוני השני הינו, כי למבקש האזרחות קשר, מיוחד, לספרד או לתרבותה.

ספרד החמה והיפה

כיצד אוכיח את זכאותי לאזרחות?
מטבע הדברים, הרי שבכדי לעמוד בתנאי הסף, יש להוכיח כי הנכם עומדים ב-2 הקרטריונים האמורים. לכן, מומלץ ביותר להיעזר בשירותיו של עו”ד המתמחה בתחום זה, של קבלת אזרחות ספרדית. זאת שכן, התנהלות לא נכונה, עלולה להביא לסיבוך וסירבול התהליך, לקבלת האזרחות ועד, כדי, קבלת תשובה שלילית והפסד הזכות לאזרחות הספרדית.
נשאלת השאלה, כיצד אוכיח שאני אכן צאצא, של מי, ממגורשי ספרד לפני יותר מ500 שנים? ואיך אראה לרשויות בספרד, שאני זכאי לקבל את האזרחות? ובכן ראשית יצוין, כי המגמה המסתמנת בממשלה הספרדית, כי האחרונה אינה מתכוונת להקשות מדי על המבקשים אזרחות וכי הכוונה, הינה, לפתוח את השערים ליהודים הרלוונטיים. בנוסף, מספר היהודים העשויים להפוך לזכאים לאזרחות ספרדית, עומד על כ-3.5 מיליון מועמדים, מכל רחבי העולם.
ובכל זאת, בכדי להוכיח את זכאותכם, ישנן מספר דרכים, פוטנציאליות, שעשויות לסייע בידכם כגון: מסמך רשמי המציין כי המשפחה הינה נצר ליהודים מגורשי ספרד, מסמכים בשפת הלאדינו, דוברי שפת הלאדינו ו/או ספרדית יכולים, אולי, להוכיח את קשרם המיוחד לספרד, שמות משפחה מסויימים ועוד.

ספרד זה לא רק אירופה זה גם כדורגל משובח

ולסיכום, כאמור, להשגת דרכון ספרדי יתרונות רבים ובמיוחד לנוכח, העובדה, שרבים מהמבקשים יוכלו לזכות בו, יחסית, בנקל. עם זאת, כאמור, מומלץ להיעזר בשירותיו של עו”ד מומחה. עורך הדין, יסייע בידכם, לייעל את הליך הבקשה, ינהל אותו, ויחסוך לכם זמן, אנרגיה וכמו כן, כספים רבים. בנוסף, עו”ד מומחה, יכול להעריך, את סיכויי הצלחתכם בבקשה, לאזרחות ספרדית וכמו כן, באיזו מידה של השקעה, כגון כספית, מדובר בעניינכם. והחשוב מכל, פנייה לעו”ד תסייע לכם למקסם את סיכוייכם, להשיג בסופו של יום את האזרחות הספרדית. כך שלא ייוצר מצב, שתשקיעו בהליך ותיוותרו, חלילה, מבלי להשיג את האזרחות, המיוחלת, על שלל יתרונותיה.