דרכון ספרדי למגורשי ספרד

לאחרונה, אין כמעט איש בישראל ואף רבים מחוצה לה, שלא שמע על “רעידת האדמה” בתחום, אפשרות, קבלת דרכון ספרדי, למגורשי ספרד. המדובר, בתיקון שנכנס לחוק הרלוונטי בנושא, כאמור, אשר מרגע שיאושר, בפרלמנט, יאפשר, לצאצאי מגורשי ספרד, לקבל דרכון ספרדי. וכל זאת, מבלי לוותר על אזרחותם הקודמת וללא צורך, להתגורר בספרד, שנתיים, כפי שהיו מחויבים מבקשי הדרכון, הספרדי, עד כה.

דרכון ספרדי היום בהישג יד יותר מאי פעם

מעט רקע על הגירוש
בשנת 1492, הוצא צו על ידי מלכי ספרד, אשר, לפיו על כל יהודי ספרד לעזוב, בתוך שלושה חודשים, את המדינה הספרדית. וכל זאת, על פי עצתו של ראש האינקוויזיציה, כאשר אותו ארגון היה אחראי להרשעתם של לפחות 13,000 יהודים, בגין המשכם לחיות על פי מצוות הדת היהודית. דבר, שהיה אסור באותה תקופה. כך, שבסופו של דבר, יצא צו הגירוש אל הפועל, ויש האומרים שיותר מ-150,000 יהודים גורשו מספרד באותה תקופה. וזה כאשר, רק חלקם, ה”אנוסים”, קרי יהודים שהתנהלו כנוצרים, ושמרו על יהדותם בסתר, נותרו בספרד.
יש לציין, כי עד היום, מספר היהודים בספרד קטן יחסית למדינות, אחרות, באירופה המערבית.

גירוש ספרד בעצם מאפשר להרבה ישראלים היום לקבל דרכון ספרדי

כיצד אזכה בדרכון הספרדי?
בכדי להשיג את הדרכון, הספרדי, המיועד לצאצאי מגורשי ספרד, ישנן 2 דרכים עיקריות, המסתמנות, כי לפיהן יקום וייפול דבר. עם זאת, לאחרונה התפרסמו רשימות, של שמות משפחה, אשר בעלי שמות המשפחה, הנ”ל, כביכול עשויים להיות זכאים, לקבל את הדרכון הספרדי. ובכן, באשר לאמור, מקורות רשמיים, בשגרירות ספרד, כבר התבטאו בנושא ולדבריהם, אין המדובר ברשימה אשר יצאה, באופן מסודר, ממי מן הגורמים הרשמיים בספרד. ועל כן, כרגע, יש לקחת זאת, בעירבון מוגבל.
הדרכים שכן מסתמן כאמור, שיסייעו בידי המבקש דרכון ספרדי לזכות בו הינן: ראשית, יש להוכיח קשר משפחתי כצאצא, של מי, ממגורשי ספרד, כאמור. והתנאי השני, הינו הוכחת קשר, מיוחד, אל המדינה הספרדית ו/או לתרבותה.

דרכון ספרדי זה בעצם דרכום אירופאי

היתרונות שבהחזקת דרכון ספרדי
להפוך לבעליו של דרכון ספרדי, טומן בחובו מספר יתרונות משמעותיים, וכל זאת, במיוחד, לאור התיקון בחוק, המקל, על צאצאי יהדות ספרד, להשיגו. ראשית, בעולם בו אנו חיים, היום, קיימים לא מעט אנשים, אשר, להם מספר אזרחויות. מה שהופך את חייהם, לעתים, לנוחים יותר, קלים יותר ופותח, לא אחת, אפשרויות רבות עבורם.
מדינת ישראל, כארצו של העם היהודי, הינה אמורה להוות את המקלט הבטוח, ביותר, ליהודים. אלא כי, ישנם ישראלים רבים, אשר מודעים להיסטוריה, לעתים הקשה, של העם היהודי. ולכן, כאחת הסיבות להוצאת דרכון, ספרדי או אירופאי אחר, למשל, ישראלים רבים, עושים זאת, בכדי למצוא עיר מקלט חלילה ותקום, איזו שהיא, קטסטרופה על המדינה. עם זאת, מראיונות עם ישראלים שונים, נראה כי האמור, אינו מהווה את הסיבה העיקרית, להוצאת דרכון, כגון, זה הספרדי.
דרכון ספרדי, עשוי להוות כרטיס, כניסה, לאירופה עצמה. שכן, ספרד חברה באיחוד האירופאי. כפועל יוצא מן האמור, בעל דרכון ספרדי, יכול להיכנס לשלל מקומות באירופה, תוך חיסכון בתורים ובירוקרטיה. בנוסף, בעל דרכון ספרדי, יכול לגור באירופה, לעבוד בה, ללמוד ולבצע עסקאות, עם גורמים במדינות אירופה, בקלות רבה יותר.

ניתנת הדרכון הספרדי ליהודים מחווה

מדוע “נזכרה” ספרד פתאום ביהודים?
מתוך הנ”ל עולה השאלה המתבקשת, שהינה מדוע פתאום, ודווקא עתה, “נזכרה” ממשלת ספרד ביהודים וברצונה, שיהגרו לתוך, תחומי, מדינת ספרד?
ובכן, על פי גורמים רשמיים, בספרד, התשובה הינה, כי המדובר ברצון למחווה ליהדות ספרד וזאת עקב, תרומתה הגדולה של, הקהילה, הנ”ל לספרד. תרומה, שניכרת עד היום. לטענת אותם גורמים רשמיים, בספרד, אין המדובר בשיקולים כלכליים ואף לא פוליטיים, שהביאו את הממשלה להחלטתה זו המתגבשת, בימים אלו, להחלטה חוקית כאמור. והראיה, לטענת הספרדים, הינה כי יהודים, אשר יבקשו לקבל דרכון ספרדי, לא ייבדקו “ציציותיהם” האם הינם אנשים עשירים ו/או, כמה כסף יכניסו או לא לספרד. שכן, ייבחנו וייבדקו קשריו של המבקש לספרד ולא ייבדק, כלל, מצבו הכלכלי של המועמד.

לסיכום, נראה כי החלטת הממשלה הספרדית, “לפתוח דלתות” בעבור צאצאי מגורשי ספרד, אינה מהווה דבר של מה בכך. כמו כן, ובמיוחד לאור ההקלות, הנזכרות, בתיקון לחוק כאמור לעיל, הרי שיהודי, אשר יזכה בדרכון הספרדי, המיוחל, יוכל ליהנות מן היתרונות, הרבים, אשר הינו טומן בחובו וזאת, מבלי לשלם בחסרונות, נראים לעין, כלשהם.
אולם עם האמור, כאשר החלטתם כבר, על השגת הדרכון הספרדי, הנכסף, מומלץ ביותר להיעזר בשירותיו של עו”ד, המתמחה, בתחום של קבלת אזרחות ספרדית. זאת משום, שהיה ותחליטו “לחסוך” על ייעוץ ועזרה, ממומחה. דבר זה, עלול לעלות לכם שבעתיים ואולי אף במחיר, של, איבוד זכאותכם לאזרחות הספרדית וזאת, עקב טעויות שאינן, מחויבות המציאות.

קבלת הדרכון הספרדי הזדמנות חד פעמית