שר המשפטים הספרדי בכנס של עורכי הדין היהודים בניו יורק

מרץ 2014

שבוע שעבר, ב-19 במרץ 2014 השתתף שר המשפטים הספרדי בכנס AJC בניו יורק (כנס של עורכי דין היהודים בעולם שעיקר פעולתיות מתבצעות בארה”ב). 

logo_ajc

שר המשפטים הספרדי, אלברטו רואיז גלרדון, ציין כי מראשוני המתיישבים בארה”ב לאחר גילוי ה”עולם החדש” היו יהודים ספרדיים, צאצאים ליהודי הגירוש ב-1492.
השר הזכיר בגאווה רבה את סבא רבה שלו, חוסה דה רוחאס, אשר סיכן את חייו בזמן היותו שגריר ספרד בבודפסט והגן על כ-300 בתי יהודים. על פעולתו האלטרואיסטית הוא קיבל את פרס חסיד אומות העולם. באותו הזמן, היגרו לספרד כ-35.000 יהודים בזמן המלחמה אשר ניצלו מהחרב הרב שנעשה בקהילותיהם.

gallardon

המלחמה באנטישמיות בספרד תפס חלק נכבד מנאמו של השר אשר הדגישברחל בתך הקטנה מספר פעמים כי ספרד עד היום חיקקה יותר חוקים נגד הפצתה האנטישמיות מכל מדינה אחרת באיחוד האירופאי (כמו האיסור להפצת ספרות אשר מכחישה את השואה). “אנטישמיות היא נורת אזהרה שמזהירה מפני סיכון של ניוון חברתי ופוליטי עמוק” אמר השר והמשיך בהדגשת הנכונות להמשיך לפעול נגדה בכל זמן ועת.

הפרלמנט הספרדי חוקק חוקים נגד האנטישמיות יותר מכל פרלמנט אירופאי אחר

שר המשפטים הספרדי, אלברטו רואיז גלרדון, הדגיש כי כיום אנו עומדים לפני פתיחת דלתות חדשה ליהודי ספרד. חוק קבלת אזרחות ספרדית לצאצאי מגורשי ספרד, אשר יאשר את מתן הדרכון הספרדי לכל יהודי ספרדי אשר יוכיח קשר מיוחד עם ספרד ללא הצורך במגורים בספרד או בויתור על האזרחות המקור, דבר שלאזרחים כמו אלו של ארה”ב יהיה חשוב לשמר.

החוק הספרדי יאפשר לשמור על אזרחות כפולה